II Opolskie Forum Koordynatorów Dostępności w Itaka Arenie

Dostępność głównym tematem rozmów na Itaka Arenie

Jak tworzyć urzędy, instytucje i przestrzenie publiczne przyjazne dla wszystkich mieszkańców? O tym rozmawiali uczestnicy Forum poświęconego dostępności, które odbyło się w Itaka Arena. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele samorządów z całego województwa opolskiego i osoby odpowiedzialne za wdrażanie rozwiązań zwiększających dostępność w gminach i instytucjach publicznych.

Eksperci, posługując się przykładem Itaka Areny, pokazali uczestnikom Forum, że nowoczesny i w pełni dostępny obiekt może wzorowo działać z myślą o potrzebach wszystkich użytkowników.

Spotkanie było przestrzenią do wymiany doświadczeń oraz poznania dobrych praktyk związanych z dostępnością cyfrową, architektoniczną i organizacyjną. Były również wystąpienia ekspertów reprezentujących administrację rządową, organizacje społeczne oraz środowiska naukowe. Nie zabrakło także rozmów o wyzwaniach, jakie stoją dziś przed samorządami w zakresie tworzenia usług dostępnych dla osób ze szczególnymi potrzebami.

W programie znalazły się również praktyczne warsztaty dotyczące m.in. komunikacji w prostym języku, dostępnym sporcie, dostępności stron internetowych i zamówień publicznych, bezpiecznej ewakuacji czy możliwości pozyskiwania środków na działania związane z dostępnością.

Miejscem wydarzenia nieprzypadkowo została Itaka Arena – nowoczesny obiekt zaprojektowany z myślą o komforcie i potrzebach wszystkich użytkowników. Stadion wyróżnia się wysokim poziomem dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, oferując rozwiązania ułatwiające swobodne poruszanie się i korzystanie z infrastruktury. To przykład przestrzeni, która pokazuje, jak w praktyce powinno wyglądać miejsce otwarte i dostępne dla każdego.